Jeziora

Szwajcaria Połczyńska – „Dolina Pięciu Jezior” leży w odległości 7 kilometrów na południowy wschód od miejscowości Połczyn-Zdrój. Warto dodać także, że rezerwat ten położony jest w Drawskim Parku Krajobrazowym, w obszarze chronionego krajobrazu: Pojezierze Drawskie. Głównym celem, dla którego został założony rezerwat jest przede wszystkim ochrona zachowanej formy morfologicznej Pojezierza Drawskiego, które charakteryzuje się niezwykle bogatą szatą roślinną, wspaniałymi kompleksami leśnymi oraz zbiornikami wodnymi i niskimi torfowiskami. Na terenie rezerwatu „Dolina Pięciu Jezior” znajduje się wiele stanowisk chronionych roślin. Dolina Pięciu Jezior stanowi część tak zwanej Szwajcarii Połczyńskiej i jest jednym z najpiękniejszych zakątków województwa zachodniopomorskiego.


Jezioro Siecino – Nieopodal Złocieńca leży jedno z najczystszych jezior w Polsce – jezioro Siecino. Zbiornik położony w całości na obszarze Drawskiego Parku Krajobrazowego charakteryzuje się bardzo czystą i przejrzystą wodą, piaszczystym dnem oraz bogactwem fauny i flory występującej w jego wodach. Jezioro idealnie nadaje się do żeglowania i pływania na desce z żaglem. Wędkować można na całej długości jego brzegów, gdzie znajdziemy sporo kładek wędkarskich. Z uwagi na głębokość akwenu i czystość wody występują tu praktycznie wszystkie gatunki ryb jeziornych. Na wodach jeziora obowiązuje strefa ciszy i zakaz używania silników spalinowych.

Źródło: pomorzezachodnie.travel


Jezioro Drawsko – Jest to największe jezioro na terenie Gminy Czaplinek, o powierzchni 1871 ha i maksymalnej głębokości 83 metrów. Jest to dwunaste pod względem wielkości jezioro w Polsce, a największe na Pojezierzu Drawskim i drugie pod względem głębokości w Polsce.

Źródło: www.czaplinek.pl